Sprediķis Zaļajā ceturtdienā
2 Mozus 12:21-28, 1 Korintiešiem 11:20-32, Jāņa ev. 13:1-15
Šodien ir Zaļā Ceturtdiena un galvenā tēma ir Jaunā Derība, kas ir iedibināta Kristus asinīs. Šī dienas nosaukums ir biķera dzimšanas diena, jo, Dievgalds vai altāra sakraments tika iestādīts vai iedibināts šodien. Vecās Derības lasījums ir pravietojums vai zīme par Kristus asinīm un altāra sakramentu. Izraēla tauta bija vergi Ēģiptē, faraons negribēja atlaist viņus.
Tad nāca desmit mocības pār ēģiptiešiem un pēdēja bija pirmdzimušo nāve. Visi ēģiptiešu pirmdzimušie nomira un visi Izraēla pirmdzimušie izdzīvoja, jo, Jēra asinis aizsargāja viņus. Līdzībā Jēzus ir Dieva Jērs un Viņa asinis, altāra sakraments mūs aizsargā no garīgas nāves. Tiem, kuri tic, nožēlo grēki un bauda altāra sakramentu, ir drošs solījums par dvēseles pestīšanu, par mūžīgo svētlaimi. Otrais lasījums māca, kā cienīgi baudīt altāra sakramentu. Vajag būt kristītam un iesvētītam, vajag ticēt pa īstam, vajag nožēlot grēkus, vajag ticēt, ka sakraments IR Kristus asinis un miesa. Bet ir vēl viens nosacījums, kas tiek uzsvērts šodien. Vajag arī uzturēt korektas attiecības ar citiem un izlīgt, ja ir bijuši pāri darījumi, asi konflikti, apvainojumi utt. Kristus krustam ir divi stabi, vertikālais un horizontālais. Vajag saņemt piedošanu un izlīgumu vertikāli no Trīsvienīgā Dieva jā, bet.. Tas ir solis numur viens, ārkārtīgi būtisks solis, bet tomēr tikai solis numur viens.
Vajag arī soli numur divi, proti, izlīgt, izrunāt, risināt konfliktus utt. ar citiem cilvēkiem, cik tas ir mūsu spēkos. Ja ir bijis ass konflikts ar citu cilvēku un tu mēģini to risināt, bet tas otrais ir noraidošs, nu, tad nav ko darīt. Tad nav tava vaina un tu vari iet pie sakramenta, BET, cik tas ir mūsu spēkos, vajag izlīgt un uzturēt korektas attiecības ar citiem. Un, cik tas ir mūsu spēkos, darīt žēlsirdības darbus. Evaņģēlijā ir mācība, kā palikt jaunajā Derībā, kā palikt pie Jēzus, kādi ir vēl nosacījumi, lai cienīgi baudīt sakramentu. Jēzum bija laiks pāriet no šīs pasaules pie Tēva. Viņš to arī drīz izdarīja. Tīri burtiski mums ar to nav jāsteidzas, tīri burtiski mūsu aicinājums ir, lai dzīvotu un kalpotu pasaulē, bet.. Garīgā ziņā, caur ticību, mūsu aicinājums ir, lai darīt to pašu. Ja tu neesi pārgājis ticībā no šīs pasaules, tu neesi īsts kristietis, neesi Jaunajā Derībā un neesi cienīgs saņemt sakramentu.
Mums ir jādzīvo ar divām kājām zemes virsū, bet ar sirdi Debesīs pie Dieva. Tad ir kā vajag. Jēzus un tie apustuļi bija sapulcējušies uz mielastu. Tas ir tieši ko mēs arī esam darījuši un darām, un tieši tagad. Šajā Dievkalpojumā saņemam garīgo pārtiku Bībeles vārdos, lūgšanā un tīri burtiski caur sakramentu. Katru reiz kad tu lūdz un lasi Bībeli mājās, tev ir garīgs mielasts ar Jēzu. Cilvēks nedzīvo no maizes vien, viņam vajag divus veidus pārtiku. Miesisko un garīgo. Ēdenes dārzā Ieva un Ādams ēda aizliegto augli, un grēks ienāca pasaulē. Dievkalpojumā mēs ēdam Kristus miesu un asinis. Ar to grēks nepazūd bet, tiek piedots. Aizliegtais auglis bija mirstības ēdiens. Baznīcas tēvi māca, ka sakraments ir nemirstības zāles. Arī kristiešiem miesa ir mirstīga bet. Tiem, kuri bauda nemirstības ēdienu, sakramentu, dvēsele tiek izglābta un var dzīvot pie Dieva pēc fiziskās nāves.
Ir rakstīts, ka sātans bija ielicis sirdī Jūdam, lai nodotu Jēzu. Visa ļaunuma avots ir sātans. Mūsdienās sātana eksistence tiek uzskatīta par viduslaiku māņticību un viss ļaunums tiek paskaidrots ar cilvēciskiem faktoriem, ar slikto vidi utt. Pirmkārt jēdziens cilvēciskais faktors nav nekas cits kā izdaiļojums, īstais cēlonis ir iedzimtais grēks. Otrkārt ir protams taisnība, ka vide kaut kā ietekme, bet tik un tā sātans slēpjas aiz visa ļaunuma. Tāpēc ir jāapzinās, ka sātans visu laiku staigā apkārt un mēģina maisīties pa kājām un ietekmēt arī tevi uz visu ļaunu. Tāpēc vajag visu laiku dzīvot ļoti tuvu Trīsvienīgajam Dievam un nepārtraukti lūgt par palīdzību un aizsardzību. Ir rakstīts, ka Jēzus sāka mazgāt mācekļiem kājas. Tīri burtiski šis process tika pabeigts pirms gandrīz diviem tūkstošs gadiem, bet.. Pēc būtības Jēzus turpina darīt to pašu arī šodien. Šodien Jēzus mūs apkalpo Dievkalpojumā. Mācītājs ir tikai instruments Dieva rokā, īstais darītājs ir Jēzus pats.
Grēksūdzē un sakramentā Jēzus nemazgā mūsu kājas, bet mazgā mūs tīrus no grēka. Šodien notiek nedaudz atšķirīgā veidā bet pēc būtības Jēzus turpina mazgāt, tīrīt arī mūs šodien caur grēksūdzi, sakramentu, lūgšanu, Bībeles lietošanu utt. Un mūsu pareiza atbilde, atsauce ir, lai cik tas ir mūsu spēkos, kalpot Dievam un citiem cilvēkiem. Cik tas ir mūsu spēkos ir būtiska piebilde. Bet kaut kā visiem ir iespējams kaut nedaudz un lielā vājībā un nepilnībā kalpot Dievam un citiem. Ir daudz kas traucē cilvēkiem ticēt un dzīvot Jaunajā Derībā un saņemt sakramentu cienīgi. Bet viens nerets iemesls ir, ka viņi kaut ko nesaprot par Dieva darbiem, un, ir neapmierināti ar Dieva darbiem. Kāds tuvs cilvēks ir miris ar vēzi, pašiem ir kaut kāda slimība utt. Pēterim bija tieši tas pats, viņš nesaprata, kāpēc Jēzus taisījās mazgāt viņam kājas.
Un ko Jēzus atbildēja: Tagad nezini, ko Es daru, bet pēc tam sapratīsi. Neuztraucies un neapvainojies, ja tu kaut ko nesaproti par Dieva darbiem, kāpēc kaut kas notiek. Ja ir kas būtisks, Jēzus to ātrāk vai vēlāk paskaidros tev. Un ja nepaskaidros, tad tas nebija tev būtiski un lemts zināt, vismaz ne zemes virsū. Ir jādzīvo ticībā, ka Trīsvienīgais Dievs zina, ko dara un virza cilvēces vēsturi un tavu dzīvi uz noteikto labo mērķi. Nav jālauž galvu ar daudziem kāpēc. Ir jāēd miesiska un garīga pārtika Dievkalpojumā un mājās darbadienās un ticēt, ka Jēzus zina ko dara.
Šodienas bauslis: Ir jāsakārto attiecības ar citiem PIRMS tu ej pie Dievgalda.
Šodienas evaņģēlijs: Altāra sakraments ir nemirstības zāles.
Gribētu īsi rezumēt savu teikto:
1. Altāra sakraments aizsargā pret garīgo nāvi.
2. Krustam ir divi stabi, vertikālais un horizontālais. Jābūt sakārtotām attiecībām abos virzienos.
3. Neuztraucies, ja tu kaut ko nesaproti, bet dari kā Jēzus saka.